מזג אוויר ביוון, עונות נופש ותיירותמזג אוויר ביוון, מערכות אקלים מזג אוויר ביוון, תנאי אקלים

מזג אוויר ברוב יוון הוא די אחיד אולם ישנם מערכות אקלים ומזג אוויר מגוונים בחלקים מסויימים של המדינה. לרוב מזג האוויר ביוון נחשב אקלים ים תיכוני, גם ברוב אזורי החוף. חודשי הקיץ נמשכים בין אפריל לנובמבר, זוהי גם עונת התיירות אשר בשיאה שוהים מיליוני נופשים ביוון בעיקר בחודשי יוני-אוגוסט. לעיתים נדירות ייתכנו גשמים בודדים בזמן עונת האקלים היבש, אך מדובר בממטרים קצרים ומהירים שייעלמו כאילו לא היו.

בשאר השנה קר במדינה, בערך מנובמבר מזג האוויר ביוון מתחיל להיות יותר קר, תקופת החורף הקרירה ממשיכה עד לחודש מרץ, תחילת אפריל. בדרך כלל האזורים בהם יורדים יותר גשמים לאורך השנה ומזג האוויר רטוב יותר הם אזורי החוף והאיים האיונים (או האיים היונים). האיים באזור הדרומי של הים האגאי וחלקים מדרום יוון נחשבים לאזורים בהם מזג האוויר יבש יותר ביוון.

את מזג האוויר הנוח ביותר ביוון ניתן להרגיש בחודשים מאי יוני ובתקופה של ספטמבר אוקטובר, שאילו הם בעצם תחילת וסוף הקיץ ביוון. בערך מאמצע יולי ועד אמצע\סוף אוגוסט מזג האוויר ביוון הוא החם ביותר. לאחר מכן מתחילות לנשוב בריזות חזקות המגיעות מצפון יוון ומקררות את היבשת. כאשר חום השמש בצהרי היום גבוה מידי בין יולי לאוגוסט, רוב היוונים נמנעים מפעילות מיותרת בין השעות אחת לחמש בערב, אם לקחתם נופש ביוון בחודשים אלו מומלץ לאמץ את הגישה שלהם ולא להשתולל בשעות אלו, התחילו את היום שלכם מוקדם כדי ליהנות בחלק הראשון של היום ולאחר השעה ובשעות הצהריים תבלו במקומות מוצלים וקרירים כמו חוף הים, בית מלון, בריכה או באתרי נופש קרירים אחרים.

למעשה רוב התיירים הנופשים ביוון מגיעים בעונה החמה ופועלים בדיוק כך, מסתובבים בשעות הבוקר, נופשים בשעות הצהריים, יוצאים לבלות בערב. זה לא אומר שחם עד כדי כך שאי אפשר לזוז רק מומלץ לא לתכנן פעילויות מיוחדות הכוללות הרבה הליכה או מאמץ אחר.

שעות הערב בעונת הקיץ החמה נוטים להיות נעימים ביותר, כפי שבשעות היום מכות קרני השמש החמות כך הקרירות הנעימה מאוד מגיעה בערב, הסיבה לכך היא שהלחות מונעת מהאוויר לשמר את החום ובעצם שיורדת השמש יורדות הטמפרטורות.

שימו לב שאם אתם באתונה בתקופת הקיץ, ייתכן שיהיה מעט חם יותר משאר יוון לא רק במהלך הצהריים אלא גם בשעות הראשונות של הערב, במקרים אלו באמת מומלץ לנצל את הזמן באמצע היום לפעילויות עצלות ומנעימות. הסיבה היא שבתוך העיר המבנים חוסמים את האוויר ולא מאפשרים לרוח לצנן ולהוריד את המעלות.

מזג האוויר באזורי החוף ובאיים של יוון נוטה להיות קריר משמעותי בערב, גם בחודשי הקיץ ולייתר ביטחון מומלץ לקחת איתכם משהו ארוך רק להגן מהרוח.

אם אתם באים יותר לתייר באתרי תיירות היסטוריים ועתיקות ופחות לנפוש בטן גב, מומלץ להגיע בחודשים מאי יוני או ספטמבר עד תחילת\אמצע אוקטובר. אם אתם ממש לא בקטע של חוף ובריכה אלא רוצים רק לטייל ביוון באתרים היסטוריים תוכלו להגיע בין סוף אוקטובר תחילת נובמבר ועד לפברואר, בעונה זו מזג האוויר ביוון נעים וניתן לבלות במשך רוב היום בחוץ. יתרון משמעותי הוא שעלויות הטיול ירדו מכיוון שמדובר בעונה שהיא לא תיירותית, יתרון נוסף הוא שיהיו פחות תיירים (בדרך כלל מי שרואה בעניין זה כחיסרון בא ליוון יותר בשביל לנפוש ולבלות ופחות לראות אתרים היסטוריים).

מערכות אקלים נוספות ביוון

למרות מזג האוויר שברוב יוון מתאפיין באקלים ים תיכוני, ישנן עוד שני מערכות אקלים השונות מרוב יוון. אקלים אחד המזכיר מאוד את מזג האוויר באלפים מורגש בהרים ובחלק מהעמקים הגבוהים יחסית, בעיקר באלו הנמצאים בקירוב ערי יוון ובתוכם. מערכת אקלים נוספת מורגשת באיזורים היותר צפוניים, צפון מרכז יוון, שם תוכלו להרגיש חורפים קרים יותר ומזג אוויר חם ולח יותר מהממוצע בעונות הקיץ.